Úvod » O prírodných produktoch

O prírodných produktoch

Zoznam prírodných surovín používaných v prírodných náteroch:

Alkohol - získava sa kvasením rastlinného škrobu a následnou destiláciou. 

Balzamový terpentínový olej - destilácia a viacnásobné filtrovanie portugalského borovicového živicového balzamu. Tento sa získava narezaním kôry . Borovicový balzam z južných zemí je prakticky bez delta 3 caren. 

Balzam zo živice smrekovca - hustá, cenná živica smrekovca, ktorý musí mať aspoň 25 rokov. Strom sa navŕta a balzam zo živice smrekovca sa každoročne odoberá. Voči stromu je to absolútne šetrné. 

Bodliakový saflorový olej - mästné semená bodliaka sa vylisujú a olej sa používa ako hlavná zložka pre nežltnúce nátery. Je súčasťou aj mangarínových masiel. 

Bórax - prírodná, minerálna soľ zo Severnej Ameriky. Dávno známa, slabá alkália. 

Boritá soľ - vynikajúco účinkujúci prostriedok na preventívnu, biologickú ochranu dreva. Voči človeku nie je jedovatejšia ako kuchynská soľ. Pretože je to minerálna soľ, zostáva zakotvená v dreve a nie je prchavá. Získava sa zo soľných jazier. 

Borovicová živica - príjemne voňajúci živičný výlučok čiernej borovice. Hustý, lepivý tečie pomaly z narezanej kôry stromu. Výtok živice je možný len u živých stromov, ktoré sa pritom dožívajú až 120 rokov. 

Buková buničina - z bukového dreva získaná, nebielená buničina. 

Damara - je to mimoriadne hodnotná a krásna rastlinná živica. Získavanie damarovej živice dovoľuje obyvateľom hospodárske využitie dažďového pralesa bez toho, aby sa v ňom rabovalo. Získavanie damary ja preto aktívnou činnosťou proti ničeniu dažďového pralesa! 

Drevný olej alebo Tungový olej - kráľ olejov z orechov čínskych stromov tung. Dobre schnúce spojivo do lakov. Hlavná zložka v kvalitných prírodných náteroch. 

Eukalyptový olej - destiláciou vodnou parou sa z eukalyptových listov získava éterický olej. 

Éterické oleje - borievka, ríbezľové lístie, rozmarín, bergamotová silica, medovka sú extrahované, filtrované a pridávané do prírodných farieb ako látka potláčajúca rast húb a výskyt hmyzu.

Glycerín - je súčasť zvieracích a rastlinných tukov. Získava sa odštiepením mastnej kyseliny. 

Isoalifát - vysoko vyčistený, nezapáchajúci destilát z minerálneho oleja bez vlastnej schopnosti rozpúšťať. Pôvodne nachádzal uplatnenie len v kozmetických výrobkoch (parfumy, dezodoračné prípravky atď.) ako nosná kvapalina. 

Isopar - je vysoko čistý syntetický isoparafín vyrobený z ropy. Obsahuje veľmi nízke hladiny uhľovodíkov a je v podstate bez zápachu. Nespôsobuje nepriaznivé účinky na zdravie a životné prostredie. Používa sa ako rozpúšťadlo pre urýchlené schnutie olejov. 

Jantár - fosílna, žltohnedá prírodná živica. Je v nej často uzavretý prehistorický hmyz a je preto väčšinou spracovávaný na šperky. V spojení s inými prírodnými živicami veľmi zlepšuje vlastnosti lakov.

Kaučuk - mliečna šťava tropických kaučukovníkov, ktorá sa získava narezaním kôry stromov. Kaučukové mlieko je vysoko koncentrovaná disperzia prírodnej gumy (kaučuku) a vody. Používa sa ako trvalo pružná látka predovšetkým u lepidiel. Proti napadnutiu baktériami sa chráni trochou salmiaku. 

Karnaubský vosk - vosk vysoko rastúceho brazílskeho druhu palmy. Odrezané listy (stále dorastajú) sa vyvaria vo vode. Tým sa rozpustí mimoriadne tvrdý a vodu odpudzujúci vosk, skvapalní a odoberie sa. Podľa stupňa svetlosti sa prečistí bieliacou hlinkou. 

Kolofónia - pri získavaní borovicovej živice sa oddestilováva unikajúci balzamový terpentínový olej a čistá hodnotná živica zostáva. Kolofónia, označovaná aj ako husľová smola, je veľmi lepkavá a je významnou súčasťou  prírodných náterov. 

Kolofóniový glycerín - veľké výhody kolofónie sa ešte viac umocnia a zlepšia prevarením s glycerínom. Vznikne tak počasiu obzvlášť odolná, vysoko pružná živica. Preváranie sa robí podľa starodávneho zachovaného, obzvlášť šetrného postupu.  

Koloidná (pučiaca) hlina - kremičitan s vrstevnatou väzbou tetraédrov je prírodný minerál s mimoriadnou pučiacou schopnosťou vo vodných a olejových náterových systémoch.

Kopalová živica - fosílna kopalová živica jantárového typu z východnej Afriky sa dnes vo väčšej miere sotva používa. Je dobre rozpustná v alkohole. 

Kremelina - zmatňujúce a difúziu zvyšujúce plnivo do lakov a lazúr. Získava sa z prírodného, vyčisteného diatomitu (infuzóriová hlinka zo schránok rozsievok). 

Kyselina kremičitá - pyrolýzou získaná mimoriadne čistá najjemnejšia kyselina kremičitá bez kryštalickej štruktúry. Zmatňujúca a vytvrdzujúca film. 

Kyselina boritá - slabá minerálna kyselina. V súčasnosti sa vyrába z bóraxu a kyseliny sírovej. V minulosti boli prírodné náleziská v Toskánsku/Taliansku. 

Kyselina citrónová - ovocná kyselina z citrusových plodov ako konzervačná látka do farieb na steny. Ideálny prostriedok na vodný kameň.

Kysličník titaničitý TiO2 - výborne kryjúci, nejedovatý, minerálny biely pigment do farieb na steny a do lakov.  

Levanduľový olej - éterický olej levandule. Oddestilováva sa vodnou parou. 

Ľanový olej - získava sa vylisovaním ľanových semien za studena a za tepla s nasledujúcim šetrným odkyselením. Ide o najbežnejší druh oleja, ktorý sa používa ako spojivo v mnohých druhoch farieb.  

Ľanová mastná kyselina - odštiepením od glycerínu získaná, prírodná mastná kyselina. Pomáha zmáčať zemné pigmenty. 

Mastix - vzácna živica, ktorá sa vyskytuje len na gréckom ostrove Chios. Je to živica kultivovaného druhu pistácie. Používa sa na pečatenie vín, ako zadymovací prostriedok (nádherne vonia) a v potravinárstve.

Mastenec - čistý, prírodný silikátový minerál (slaninový kameň), pučiace plnivo pre farby na steny.

Metylcelulóza - z drevnej celulózy vyrobený pučiaci prostriedok. Nachádza využitie ako lepidlo na tapety a ako pomocný emulgátor v glejových farbách. 

Mliečny kasein - čistá vločkovaná mliečna bielkovina. Hodnotné spojivo a emulgačný prostriedok v disperziách prírodných živíc a lepidlách. 

Modifikovaná kolofónia - čistá borovicová živica upravená pomocou vápnika, horčíka a zinku. Používa sa ako tvrdidlo a film vytvárajúcu olejovú vrstvu.

Orechový olej - hodnotný, stredne vysychavý mastný olej z vlašských orechov.

Potaš - dávnejšie sa získavala z dreveného popola a dnes sa získava premenou sódy. Slabá alkália potrebná pre zmydlovatenie rastlinných olejov, živíc a voskov. 

Pomarančový/citrusový olej - získava sa vodnou parou a destiláciou z pomarančových šúp, ktoré sú odpadom pri výrobe pomarančových štiav. Intenzívne voňajúci olej sa používa vo voňavkárstve a aromoterapii. Vynikajúce rozpúšťadlo prírodných živíc a voskov.

Propolis - včelia tmeliaca živica. Obsahuje mnohé prírodné konzervačné látky. 

Pšeničná múka - čistá obilná múka ako zahusťovadlo.

Ricinový olej - ricinový olej dehydratovaný DCO je vyrobený špeciálnou úpravou oleja, ktorý sa získava zo semien ricinu obyčajného (Ricinus communis). Takto upravený olej sa stáva vysychavým olejom, ktorý má výbornú filmotvorbu, je odolný proti zažltnutiu, zvyšuje lesk, pružnosť a priľnavosť. Pre svoje výborné vlastnosti sa používa ako prísada do olejov. Tiež sa mu hovorí "tekutý vosk". 

Salmiak - alkalický roztok čpavku a vody na zmydelňovanie živíc. 

Sójový lecitín - získava sa extrakciou horúcou vodou, má veľmi dobré zmáčacie a emulgačné vlastnosti.

Sušidlá-Sikativ - sú vyrábané z minerálov a vápnikom, kobaltom, mangánom a zirkónom. Používajú sa na skrátenie času sušenia rastlinných olejov. Rôzne kombinácie týchto sušidiel umožňujú vzdať sa obvykle používaných jedovatých ťažkých kovov ako olovo a bárium. Čas sušenia je však preto o niečo dlhší.  

Šelak - je praforma laku. Je to výlučne produkt červov na indickom figovníku. Tieto nabodávajú strom, sajú drevnú šťavu, premieňajú ju na šelak a obaľujú ním celý konár. Vrstvy zaschnutej živice sa z konárov uvoľňujú, roztápajú a filtrujú cez plátno. Ide o najstaršiu úpravu dreva. 

Šelakové mydlo - vyrobené zmydelnením boritou soľou alebo salmiakovým liehom je vo vode rozpustné spojivo pre rastlinné farby. 

Talový olej - destilovaný sa získava zo sulfátového mydla, vyrábaného z borovicovej buničiny. Je tiež nazývaný ako tekutá kolofónia alebo borovicový olej. 

Vápenná kolofónia - kolofóniová živica sa roztaví. Obsah kyseliny sa redukuje páleným vápnom. Tým sa dosiahne vyššia tvrdosť živice.  

Včelí vosk - číry, žltý, nebielený a nezmiešaný včelí vosk. Pretože práve včelí vosk je veľmi chúlostivá surovina, kupujeme len viacnásobne kontrolovanú kvalitu. 

Zahustený drevný olej - drevný olej sa dlhým uložením zahusťuje. Vynikajúce spojivo pre všetky druhy farieb. 

Zahustený ľanový olej - ľanový olej sa dlhým uložením zahusťuje. Vynikajúce spojivo pre všetky druhy farieb.

Zemné a minerálne pigmenty - pravé zemné farby oker, umbra, anglická červená, kysličníková hnedá a vybrané minerálne farby ako kysličník železa a ultramarín. Tieto sú základom pre poveternostiam odolné, nejedovaté a harmonicky sa do prírody včleňujúce laky a lazúry. 

Živica - vzniká pomocou reakcie polyfunkčných alkoholov. Je vyrobená buď z ropy ale pre aplikáciu olejových náterov má väčší význam alkydová živica modifikovaná rastlinnými olejmi (mastné kyseliny). Živica v oleji má vyššiu chemickú, mechanickú a poveternostnú odolnosť. 


OGJiYm