Dobré rady
Ošetrovanie prírodných povrchov.

 

Náter dreva prírodnými olejmi.

Dôležité upozornenie!

Prírodné nátery, ktoré obsahujú ľanový olej a náterové hmoty, ktoré tvoria ľahko zápalné usadeniny - pri vysychaní vzniká teplo (oxidačne schnúce oleje), môže vzniknúť nebezpečenstvo samovznietenia handier! Nasiaknuté a čistiace handry sa majú usušiť rozprestreté na voľnom priestranstve, alebo odložiť do uzavretých, nehorľavých nádob (sklo alebo oceľ). Pri natieraní treba dávať pozor aby takéto oleje neprišli do kontaktu so žiadnym izolačným materiálom (napr. penovými alebo celulózovými izolačnými hmotami). Aj v tomto prípade existuje nebezpečenstvo samovznietenia.

Každý obsah - balenie oleja, treba pred používaním dôkladne premiešať! Hlavne to platí pre oleje, kde je pigment. 

Náter olejom sa nesmie aplikovať na prudkom priamom slnku (v horúcich letných dňoch). Najlepšie je natierať ráno alebo ku večeru. Pri aplikovaní oleja na vyhriate drevo sa olej nebude mať čas dostať do podkladu a vytvára hrubú vrstvu olejového filmu, ktorá sa môža zvrásklavieť.

Detské hračky z dreva - je najlepšie ošetrovať iba čistým olejom (drevný olej, ľanový olej, talový olej), ktorý neobsahuje žiadne chemické prvky. Povrch sa môže ošetriť aj šelakom rozpustený v alkohole.

Fungicídna ochrana dreva - ako prvý náter (boritá soľ) - je dôležitá hlavne v exteriéri ako prevencia. V interiéri sa odporúča hlavne do vlhkých priestorov a v stavbách, kde počas jesenného a zimného obdobia nebude pohyb alebo možnosť priestor temperovať.

Chlórovanie dreva - ide o invazívne ošetrenie dreva, kde dochádza ku poškodeniu - vypáleniu, povrchu dreva. Po tomto zákroku treba povrch ošetriť, inak opätovné použitie chlóru už nemusí priniesť požadovaný výsledok. POZOR - je to žieravina! Ak sa na dreve objavia čerstvé tmavé fľaky (staré maximálne mesiac), dajú sa odstrániť pomocou boritej soli.

Kombinácia olejov - väčšina olejov je medzi sebou miešateľná. Pri náteroch dreva platí zásada, že sa ako prvé používajú ľahké napúšťacie oleje (ľanový olej, ľanová fermež, drevný olej, konopný olej,...) a potom oleje s vyššou tvrdosťou (tvrdý impregnačný olej, tvrdý podlahový olej,...). Nakoniec sa používajú oleje s voskom, na ktoré už nie je možné použiť iný olej.

Lesk na olejových náteroch - je prirodzený a čistý. Všetky prírodné nátery sú lesklé, lebo sa vyrábajú zo živice. Dajú sa matovať iba prírodnými voskami a minerálnym práškom. Úplne matný prírodný olej bez použitia chémie je prakticky nevyrobiteľný.

Najsvetlejšia farba dreva - sa docieli pre svetlých drevinách bez farebnej úpravy olejov iba v prírodných náteroch, ktoré nežltnú. Ide o saflorový olej, čiastočne drevný olej. Tu sa používa iba tento náter bez kombinácie s inými olejmi.

Náter prírodnými olejmi - sa aplikuje na suché, max. 20% vlhké a čisté drevo. Teplota pri natieraní by mala byť vyššia ako 10°C. Ak bol použitý predchádzajúci olejový náter, ten musí byť dokonale suchý. Inak nám bude ďalší náter veľmi dlho dolepovať, kým úplne zaschne. Je dobré medzi nátermi spraviť medzibrus brúsnou hubkou cca 180. Všetky prírodné oleje sa natierajú v tenkej vrstve. Niektoré sa po aplikácií vytierajú - je označené v návode.

Náter proti vode - na drevo je použitie niekoľko vrstiev drevného oleja - tungového oleja - čínskeho oleja, ktorý dokáže dlhodobejšie ochrániť drevený povrch. V Číne sa od nepamäti používal na ochranu a náter lodí.

Odstránenie starého náteru - v exteriéri je najjednoduchšia cesta použiť prípravky DERON, alebo mechanicky. U starých a zvetraných drevených prvkov musíme dať pozor na prípadný požiar z mechanického zahrievania podkladu.

Ochrana vo vlhkom prostredí - dreva sa rozumie napr. kúpeľňa, nevykurovaná miestnosť atď. Najlepšie je použitie preventívnej ochrany boritou soľou a následné ošetrenie drevným olejom. 

Ošetrenie drevenej podlahy - najlepšia kombinácia je použitie prvého náteru - impregnačný olej, ktorý drevo hĺbkovo napustí a spevní drevné vlákno. Po dôkladnom presušení podkladu naniesť druhý a poprípade tretí tvrdý olej. Poškodené miesta sa dajú kedykoľvek a lokálne opraviť olejom.

Ošetrenie dreva voskom - je už od dávnych čias najpoužívanejšia technika. Treba si dávať pozor, aký vosk a kde sa používa. Najmäkší je včelí vosk a ten nedokáže odolávať dlhodobejšie vode a najtvrdší je karnaubský vosk, ktorý ako jediný je použiteľný do exteriéru. Náter olejom a potom konečná úprava voskom je pre opravu najmenej praktická. Životnosť samotného vosku je najmenšia a oprava sa môže prevádzať iba voskom a nie olejom. Olej cez voskový film neprejde.

Ošetrenie terasovej podlahy - najlepšie je použitie dreviny, ktorá je odolnejšia v exteriéri. Všeobecne terasový olej vydrží jeden maximálne dva roky bez údržby. Potom je potrebné náter obnoviť. Ak chceme predĺžiť životnosť náteru, je vhodné podlahu pravidelne vyčistiť od nečistôt. Tie vo väčšine prípadoch majú devastačné účinky pre náter (peľ, smog, špina).

Oxidácia dreva - je prirodzený proces, kde pôsobením svetla, hlavne UV, vzniká rozklad lignínu a ten zapríčiňuje prirodzené tmavnutie alebo zašednutie (postriebrenie) povrchu. Pomocou použitia prírodných náterov (saflorový olej) sa dá tento proces spomaliť, ale nie úplne zastaviť. Ani pri použití chémie sa nedá oxidácia úplne zastaviť.

Pracovné drevené dosky - sa používajú hlavne čisté oleje (ľanový olej, drevný olej, talový ole). Nevýhodou je, že si treba dávať pozor na farebné šťavy, mastnoty a víno, ktoré treba ihneď mokrou handrou z dreveného povrch odstrániť. Inak nám vniknú do podkladu a ostanú fľaky. Oživovanie dreva treba spravidla opakovať raz alebo dva krát do roka. Podľa smernice EU EN 71/3 sa môžu používať nátery, ktoré obsahujú maximálne do 5% chémie.

Pretieranie starých náterov - všeobecne platí zásada, že prírodnými olejmi môžeme pretierať oleje alebo rozpúšťadlové nátery (alkydové, syntetické). Vodou riediteľné - akrylátové nátery sa musia dôkladne odstrániť.

Schnutie prírodných olejov - je vo väčšine prípadu okolo 24hod. a viac. Prírodný olej nemôže vyschnúť za menej ako tri hodiny (okrem šelaku). Preto je veľmi dôležité, mať dostatočný časový odstup medzi každým náterom.

Šelakové politúry - je veľmi starý a zároveň najkvalitnejší spôsob ošetrovania dreva. Ide v podstate o rozpustený šelak v liehu. Je to jediný prírodný náter, ktorý vyschne za 10 minút. Pre najlepší vzhľad sa používa niekoľko vrstiev šelaku, ktoré po vyleštení sú lesklé. V kombinácií s olejom a voskom ide o rýchlu a najkvalitnejšiu prírodnú povrchovú úpravu dreva a nábytku v interiéri.

Údržba olejových povrchov - najlepšie je používanie len čistých prírodných prostriedkov alebo čistá voda a nastrúhané obyčajné jadrové mydlo. V žiadnom prípade neodporúčame používať abrazívne prostriedky a prípravky typu JAR. Tie povrch odmasťujú a olejový film sa častým používaním zmenšuje. Najlepšie na údržbu je použiť: špinavý povrch - marseillské mydlo, oživenie povrchu - karnaubská vosková emulzia.

Vnútorný náter dreva - je jednoduchší postup, ako pre náter dreva v exteriéri. V podstate postačujú dva nátery. Treba rozlišovať suchý priestor (obývačka, spálňa, detská izba,..) a vlhký priestor (kúpeľňa, špajza, nevykurovaná chodba,..). Na suchý priestor postačuje akýkoľvek prírodný olej s voskom. Na vlhký priestor sa odporúča drevný olej alebo drevný olej s voskom (samozrejme iba karnaubským voskom).

Vonkajší náter dreva - je z hľadiska životnosti náteru dreva v exteriéri časovo náročnejší. Je kompromisom medzi vzhľadom, životnosťou a cenou. Najjednoduchšia cesta je použitie stáročiami overenej kombinácie prírodných olejov, ktoré umožňujú drevu dýchať, nepraskajú a ľahko sa opravujú. Pri náteroch v zložení 1x boritá soľ, 1x základný olej a 2x farebná olejová lazúra s prídavkom karnaubského vosku a pravidelnej údržbe (po peľovej sezóne oplach čistou vodou), vydrží náter okolo 7-10 rokov.

Vosk prírodný - sa používali a budú sa určite ešte používať. Tvrdosť voskov (mäkký - tvrdý): najmäkší je včelí prírodný, potom včelí bielený, nasleduje candela vosk a tvrdý karanubský vosk. Najtvrdší je šelak vosk.

Vosk v oleji - prírodné vosky v oleji majú matovaciu funkciu a olejový povrch je na dotyk hebkejší a teplejší.

Základné ošetrenie dreva - najbežnejší náter dreva je pomocou ľanovej fermeže, ľanového oleja alebo drevného oleja(tungový olej, čínsky olej). Drevo je iba hĺbkovo napustené - impregnované, je odolné proti vlhkosti. Na povrchu olej nevytvára žiadny film. Použitie hlavne v interiéri napr. drevený rošt pod podlahy, drevené konštrukcie v priečkach, atď..

Zvýraznenie kresby dreva - je najprirodzenejšia vlastnosť prírodných olejov. Samozrejme každý olej má iné vlastnosti a inú nasiakavosť do dreva. Preto sa vlastnosti olejov kombinujú. V našom prípade odporúčame tvrdý impregnačný olej, ktorý má veľmi dobrú nasiakavosť do dreva a kombináciu rôznych olejov, ktoré veľmi pekne vykresľujú štruktúru a farbu dreva.

Životnosť olejových náterov - je veľmi idividuálna. Hlavne treba zabudnúť na vtipné reklamné slogany, ktoré tvrdia o 10 ročnej životnosti (papier znesie všetko). Náter exteriér - dve vrstvy, južná strana a bezfarebný alebo svetlý náter určite nebude na dreve takú dlhú dobu. Po našej vyše 18 ročnej skúsenosti to môžeme s určitosťou tvrdiť, že bude viditeľne holé a zašednuté až čierne drevo. Je veľmi dôležité, aký počet náterov na dreve je (optimálne 1x základný a 2x vrchný farebný stredne tmavý odtieň). Pri bežnej údržbe: čiže po peľovej sezóne alebo je viditeľne zaprášený povrch, treba povrch dreva umyť čistou vodou s prídavkom obyčajného mydla. Takto udržiavaný povrch môže vydržať cca 6-8 rokov. Pri olejovej lazúre s karnaubským voskom sa životnosť predlžuje. Podhľady vydržia samozrejme podstatne dlhšie (sú schované pred slnkom a dažďom). V interiéri životnosť na stenách je podstatne dlhšia, cca min. 20 rokov. Podlahy mäkké je obnova po cca 10 rokoch u tvrdých to môže byť až po 15 rokoch za predpokladu, že bol použitý kvalitný olejový náter aspoň v dvoch vrstvách.

 

YWNkMzFmO