KONTAKTY
NOVINKY
NAJPREDÁVANEJŠÍ
ANKETA
Ako sa vám páčia tieto stránky?
Vela 33% Ide to 30% Nie príliš 18% Vôbec 19%Otváracie hodiny
PO - ŠT 8:00-16:00
PIA - zatvorené
Najlepšie vopred zavolať!
Úvod » Prírodné staviteľstvo
Ide o novodobý pojem ,,Život v súlade s prírodou“ a pritom sa vraciame do kolísky, ktorú už naši predkovia poznali svojou prirodzenou činnosťou s ohľadom na prírodu. Je zákonité, že moderná doba prináša vždy niečo nové a uľahčuje nám každodenný život. Popritom zabúdame odkiaľ pochádzame a čo nám robí pohodu a šťastie. Prechemizovaný svet zanecháva na našej každodennej činnosti svoje vrypy a je na každom jednotlivci, koľko toho si prinesie domov. My vám ponúkame rôzne možnosti prírodných náterov, izolačných materiálov a ochranných fólií pre vašu ,,zdravú“ prírodnú stavbu.
Prírodné nátery a oleje ako také boli od nepamäti používané ľudstvom na ochranu svojich príbytkov. Ide o jediné nátery, ktoré dôkladne preskúšal čas. Ďalšia stará technika, ktorá si už dnes nachádzajúca svoje pevné miesto je ošetrovanie dreva pomocou prírodných olejov a voskov. Od prvopočiatkov bol jediným dostupným riešením pre všetky činnosti. Veľa techník úpravy prírodných materiálov pomaly zaniklo, ale ich hotové diela sa zachovali dodnes. Hlavnou zložkou pre nátery olejovými farbami je ľanový, drevný a saflórový olej (dnes sa požívajú kombinácie rôznych olejov na vylepšenie vlastností náteru). Molekuly olejov sú cca 50x menšie ako u umelých živíc. Preto výborne prenikajú do hĺbky dreva a pokrývajú povlakom steny jeho pórov. To umožňuje vynikajúce zviazanie podkladu s nasledujúcim olejovým náterom a maximálnu difúznosť drevnej hmoty. Drevu dodáva pružnosť, spomaľuje krehnutie. Jednoducho sa opravuje a miesto je dokonale ošetrené. Okrem toho sa náter z prírodných olejov neodlupuje a nepraská, zostáva pružný . Na povrchu zvetráva pomaly, zatiaľ čo náter pod ním ešte nie je poškodený. Ich hlavnou výhodou je jednoduchá údržba a ľahká renovácia bez nákladného brúsenia. Stačí očistiť vodou, vysušiť a pretretím olejom renovovať. UV filtre v našich olejoch sú anorganické minerálne a zemné pigmenty. Tieto podporujú lepšiu a dlhodobejšiu ochranu dreva.
Používanie prírodných olejov na drevo má však aj svoj estetický vzhľad, ktorý žiadny iný chemický náter nedokáže. Ide o hĺbkové vykreslenie štruktúry a farebnosti dreva. Až po ošetrení dreva olejom sa ukáže jeho ozajstná a skutočná krása. Pri správnej kombinácií olejov takýto povrch dokáže robiť radosť dlhé roky. Dnes máme v ponuke rôzne druhy olejových náterov. Od napúšťacích, penetračných s UV filmom, oleje s voskom, finálnych ochranných olejov s UV filtrom, olejových farieb s nespočetným množstvom farebných odtieňov až po tvrdé oleje, ktoré svojou mechanickou odolnosťou vydržia dlhú dobu chrániť drevo. Každý typ oleja má svoje špecifické vlastnosti a preto je dôležité si vybrať ten správny olej na konkrétne použitie a povrch.
Údržba olejových náterov:
K najprirodzenejším vlastnostiam dreva patrí schopnosť prijímania a vylučovania vlhkosti, čím sa zlepšuje klíma v miestnosti a tiež kontaktné teplo. Pre zachovanie týchto vlastností je veľmi dôležité, aby táto funkčnosť náteru bola čo najdlhšia. Všetky prírodné olejované a voskované povrchy sa majú ošetrovať tukom. Čističe bez tuku a chemické abrazívne čistiace prostriedky odstraňujú olejovú a voskovú vrstvu - odmasťovanie. Pri dlhodobejšom používaní týchto čistiacich prípravkov sa olejový ochranný film stráca. Celkovú a najvhodnejšiu starostlivosť dosiahneme používaním prírodných ošetrujúcich prostriedkov ako je Marseillské mydlo a Karnaubová vosková emulzia.
Zruby, drevostavby a terasy
Minimálne 1x do roka si náter pozorne prezrieme po celej ploche stavby na zistenie znečistenia a prípadného napadnutia drevokaznou hubou, ktoré sa odstráni omytím špongiou a vodou (s prídavkom malého množstva Marseillského alebo obyčajného jadrového mydla) alebo s pomocou tlakovej vody.
Na plochách veľmi vystavených účinku skondenzovanej vody, blízkosť lesa alebo stromov, zle odvetrávanej plochy a hlavne plôch orientovaných na severe, môže dôjsť k napadnutiu drevokaznou hubou, ktorá sa pozná na počiatku podľa malých, čiastočne vláknitých čiernych bodov (toto je problém, ktorý sa vyskytuje aj u fungicídnych, rast huby blokujúcich farieb). V tomto prostredí nahromadený prach a peľ poskytujú všadeprítomným spóram drevokaznej huby ideálnu živnú pôdu. V počiatočnom štádiu sa napadnutie drevokaznou hubou dá ešte bez ťažkostí odstrániť. Ak napadnutie nie je odstránené včas, môže dôjsť k veľkoplošnému tmavému zafarbeniu. Jednoznačne odporúčame 1x do roka, najlepšie po peľovej sezóne (peľ na seba viaže čiastočky prachu a smogu), stavbu opatrne umyť tlakovou vodou.
Obnova olejových náterov.
Farebné oživenie náteru sa robí podľa potreby, to znamená vtedy, keď lazúra zvetraním stratila svoj lesk, prípadne keď sa objaví výrazne matný alebo šedý povrch. Zvetrávanie je prirodzene priamo závislé od intenzity UV žiarenia, poveternostného pôsobenia a orientácie stavby. To značí, že neexistujú žiadne určené intervaly pre oživenie náteru. V praxi je slnkom namáhaná strana pretieraná 1x lazúrou za cca 5rokov a plochy schované pred pôsobením slnečného žiarenia najskôr po 10rokoch alebo aj viac.
Obnova náteru alebo mechanicky poškodené naolejované miesta stačí zľahka očistiť od nečistôt a plochu ošetriť olejom, ktorý bol použitý ako posledný. Poprípade sa použije olej s lepšími vlastnosťami.
Pokiaľ potrebujeme odstrániť staré olejové alebo syntetické nátery v exteriéri, použijeme Odstraňovač olejov a syntetických lazúr a potom Odšeďovač a čistič dreva. Tieto prípravky drevenú plochu šetrne vyčistia skoro do pôvodného stavu. Po dôkladnom vysušení podkladu pokračujeme v ošetrení dreva olejom.
Konopné izolácie
Pre udržanie rovnomernej klímy v interiéri, funkčnosti stavby bez plesní a neželaných zvieracích hostí, ide o ideálne riešenie na izoláciu. Je to najstaršia významná všestranná plodina. Celkový vznik CO2 pri výrobe jedného m3 konopnej izolácie (od siatia až po montáž izolácie) je menšie ako množstvo CO2, ktoré konope odbúra vo fáze rastu. Takú bilanciu CO2 nenájdeme u bežne vyrábaných izolačných materiálov. Lekársky odporúčaná pre zdravé bývanie je konopná izolácia označená certifikátom stavebnými technológmi a odborníkmi na zdravé bývanie.
Najdôležitejšou vlastnosťou konopnej izolácie je schopnosť vyrovnať sa s veľkým množstvom vody. Objemová vlhkosť môže narásť až o 25% bez toho, aby bola znížená účinnosť izolačných vlastností a jej objemová stálosť - deformácia. Je zdravotne nezávadná. Má vysokú akumulačnú schopnosť a vlastnosť rozviesť nahromadenú vlhkosť po vláknach na veľkú plochu, ktorá sa jednoduchšie odvetrá. Použitie na stavbe je všestranné. Od strešných konštrukcií v mäkkých rohožiach (v ponuke 60kg/m³) až po tvrdé dosky (v ponuke 110-140kg/m³) do podláh, priečok a zateplenie obvodového plášťa. Konopné vlákna sa používajú ako výplň do špaliet alebo utesnenie špár po obvode.
Fólie a pásky SIGA
Švajčiarsky výrobca vysoko kvalitných pások a fólií, ktorý pri výrobe nepoužívajú chemické rozpúšťadlá a živice. Pre správnu funkciu prírodnej stavby a funkčnosť konopnej izolácií je SIGA ideálnym riešením, ktorá zaručí spoľahlivosť po veľmi dlhé roky. Použitie fólie Majtrex 200 Hygrobrid v interiéri s patentovaným systémom jednosmernej membrány zaručí ideálnu vlhkosť a 100% suchú strešnú konštrukciu pri odbornej a detailnej montáži.
Silikátové nátery
Nátery nemeckého renomovaného výrobcu ALLIGATOR FARBERKE sú prírodné minerálne nátery na báze vodného skla (oxid kremíka) s maximálnou difúznosťou a vysokou priepustnosťou CO2 na minerálne a hlinené podklady. V roku 2020 sa stala v prieskume farieb, najobľúbenejšou nemeckou značkou medzi obchodníkmi. Sú vysoko uznávané na obnovu historických pamiatok pre ich dokonalý a funkčný vzhľad. Ich vlastnosti sú identické s vápennou, kaseinovou a hlinenou farbou, ktoré sa nedajú lokálne mokrou handrou očistiť (vzniknú fľaky), čo u silikátu je bezproblémové. Majú matný prírodný vzhľad s bohatou farebnou škálou a UV stabilitou s protiplesňovou ochranou. Sú použiteľné ako v interiéri tak pre exteriér. Sójové alebo ľanové nátery sú ľahko aplikovateľné a udržiavateľné, len difúznosť je obmedzovaná pre svoje zloženie.