Úvod » Prírodné oleje na drevo

Prírodné oleje na drevo

Prírodné nátery a oleje ako také boli od nepamäti používané ľudstvom na ochranu svojich príbytkov. Ide o jediné nátery, ktoré čas preskúšal. Ďalšia stará technika, ktorá už dnes si nachádzajúca svoje miesto je ošetrovanie dreva pomocou prírodných olejov a voskov. Od prvopočiatkov bol jediným dostupným riešením pre všetky činnosti. Veľa techník úpravy prírodných materiálov pomaly zaniklo, ale ich hotové diela sa zachovali dodnes. Hlavnou zložkou pre nátery olejovými farbami je ľanový a drevný olej (dnes sa požívajú kombinácie rôznych olejov na vylepšenie vlastností náteru). Molekuly sú cca 50x menšie ako u umelých živíc a prenikajú preto výborne do hĺbky podkladu a pokrývajú povlakom steny jeho pórov. To umožňuje vynikajúce zviazanie podkladu s nasledujúcim olejovým náterom a maximálnu difúznosť drevnej hmoty. Drevu dodáva jeho pružnosť, spomaľuje krehnutie. Jednoducho sa opravuje a miesto je dokonale ošetrené. Okrem toho sa náter z prírodných olejov neodlupuje a nepraská, zostáva pružný a na povrchu zvetráva pomaly, zatiaľ čo náter pod ním ešte nie je poškodený. Dá sa preto bez väčších nákladov na údržbu jednoduchým očistením a pretretím renovovať. UV filter pre naše oleje sú minerálne a zemné pigmenty, ktoré po celú životnosť náteru nepodliehajú šednutiu.

Údržba olejových náterov:

K najprirodzenejším vlastnostiam dreva patrí schopnosť prijímania a vylučovania vlhkosti, čím sa zlepšuje klíma v miestnosti a tiež kontaktné teplo. Pre zachovanie týchto vlastností je veľmi dôležité, aby táto funkčnosť náteru bola čo najdlhšia. Všetky prírodné olejované a voskované povrchy sa majú ošetrovať tukom. Čističe bez tuku a chemické abrazívne čistiace prostriedky odstraňujú olejovú a voskovú vrstvu - odmasťovanie. Celkovú a najvhodnejšiu starostlivosť dosiahneme používaním prírodných ošetrujúcich prostriedkov ako je Marseillské mydlo a Karnaubová vosková emulzia.

Zruby a drevostavby

Minimálne 1x do roka si náter pozorne prezrieme po celej ploche stavby na zistenie znečistenia a prípadného napadnutia drevokaznou hubou, ktoré sa odstráni omytím špongiou a vodou (s prídavkom malého množstva Marseillského alebo obyčajného jadrového mydla) alebo s pomocou tlakovej vody.

Na plochách veľmi vystavených účinku skondenzovanej vody môže dôjsť k napadnutiu drevokaznou hubou, ktoré sa pozná na počiatku podľa malých, čiastočne vláknitých čiernych bodov (toto je problém, ktorý sa vyskytuje aj u fungicídnych, rast huby blokujúcich farieb). V tomto prostredí nahromadený prach a peľ poskytujú všadeprítomným spóram drevokaznej huby ideálnu živnú pôdu. V počiatočnom štádiu sa napadnutie drevokaznou hubou dá ešte bez ťažkostí odstrániť. Ak napadnutie nie je odstránené včas, môže dôjsť k veľkoplošnému tmavému zafarbeniu. Jednoznačne odporúčame 1x do roka, najlepšie po peľovej sezóne, stavbu umyť tlakovou vodou.

Obnova olejových náterov.

Farebné oživenie náteru sa robí podľa potreby, to znamená potom, keď lazúra zvetraním stratila svoj lesk, prípadne keď sa objaví zmatnenie. Zvetrávanie je prirodzene priamo závislé od intenzity UV žiarenia, poveternostného pôsobenia a orientácie stavby, to znamená, že neexistujú žiadne určené intervaly pre oživenie nátery. V praxi je slnkom namáhaná strana 1x pretieraná lazúrou za cca 5rokov a plochy schované pred pôsobením slnečného žiarenia najskôr po 10rokoch alebo aj viac.

Pokiaľ potrebujeme odstrániť staré olejové alebo syntetické nátery v exteriéri, použijeme Odstraňovač olejov a syntetických lazúr a potom Odšeďovač a čistič dreva. Tieto prípravky drevenú plochu šetrne vyčistia skoro do pôvodného stavu. Po dôkladnom vysušení podkladu pokračujeme v ošetrení dreva.


Náter - ošetrenie dreva v exteriéri.

Do exteriéru sa odporúča použiť pre konečnú povrchovú úpravu dreva farebný náter, ktorý spomaľuje degeneráciu náteru a dreva.

Zruby a drevostavby:

1x Boritá soľ

1x Základný olej

2x Olejová lazúra farebná

- táto skladba náteru sa používa na nové a čisté drevo

- ak je drevo zašednuté, použijeme najskôr Odšeďovač a čistič dreva a pokračujeme ďalej v náteroch

- severné časti stavby, ktoré sú umiestnené v blízkosti lesa, vody alebo iného blízko susediaceho objektu, kde je predpoklad zhoršenej cirkulácie vzduchu, odporúčame použiť fungicídny prípravok do Základného oleja a záverečnej vrstvy olejovej lazúry. Ten obmedzí tvorbu povrchových plesní na problematických a zle odvetrávaných plochách (tvorba čiernych fľakov).

- pre zvýšenie odolnosti, odpudivosti prachu a životnosti Olejovej lazúry, odporúčame do záverečnej vrstvy pridať prípravok s Karnaubským voskom, ktorý ako jediný vosk môže byť použitý do exteriéru.

Altánky a jednoduché konštrukcie:

Použijeme hore uvedenú skladbu prírodného náteru alebo náter pre rýchlejšiu a lacnejšiu variantu s vodou riediteľného prípravku z hydrofobizovaných prírodných olejov.

2x PLUS W - olej farebný

Drevené terasy:

2x Terasový olej transparentný alebo farebný

Terasový alebo Teak nábytok:

1x alebo 2x Teak olej

Drevené šindle, ploty a obklady:

2x Borovicový decht (najlepšie je ho nariediť drevným a terpentínovým olejom)

 

Náter - ošetrenie dreva v interiéri

Pre ošetrenie dreva v interiéri je na výber väčšie množstvo a kombinácia prírodných olejových náterov. Rôzne typy olejov majú špecifickú vlastnosť a vytvárajú rôzne povrchy. Ich kombináciou dokážeme vytvoriť účelný a vzhľadovo zaujímavý povrch dreva. Preto treba vždy rozlišovať, či bude ošetrovaný povrch v suchom alebo vlhkom prostredí a na aký účel bude daný drevený povrch slúžiť.

Zruby a drevostavby:

Nosné obvodové a výplňové steny, podhľady

I. Nežltnúca a najsvetlejšia varianta svetlého a mäkkého dreva (povrch bude bez žltého zafarbenia)

2x Saflorový olej + včelí vosk

II. Žltnúca varianta (povrch bude mať žltkasté zafarbenie)

2x Obkladový olej s voskom

alebo

1x Základný olej

1x Včelí vosk olej

Ak chceme mať v interiéri farebný odtieň, máme nasledovné možnosti:

I. 1x Obkladový olej s voskom transparent

1x Obkladový olej s voskom farebný (výsledný vzhľad bude farebne po celej ploche jednoliaty)

II. 1x Obkladový olej s voskom farebný

1x Obkladový olej s voskom transparentný (výsledný vzhľad bude rustikálny - plocha bude farebne fľakatá pre rôznorodú nasiakavosť dreva - mäkké viac a tvrdé menej)

Saflorový olej + včelí vosk sa vzhľadom pre svoje vlastnosti neodporúča pigmentovať.

Vlhké priestory - steny a podhľady:

1x Boritá soľ

1x Drevný olej s voskom alebo 2x Drevný olej

Drevené podlahy:

Štandardný postup pre mäkké a tvrdé dreviny

1x Tvrdý impregnačný olej

1x Podlahový tvrdý olej s voskom - matný vzhľad, pre lesklý vzhľad sa použije 1x Podlahový tvrdý olej lesklý

Farebný náter podlahy:

1x Tvrdý impregnačný olej farebný (pri tvrdých drevinách ktoré sú pórovité ako dub, jaseň, keď po cca. 15min. olej zotrieme, vznikne rustikálny efekt)

1x Podlahový tvrdý olej s voskom matný alebo bez vosku lesklý

Drevený nábytok:

1x Tvrdý impregnačný olej (pre farebnú variantu sa použije farebný)

1x Nábytkový olej

Detské hračky a pracovné dosky:

1x až 2x Ľanový olej, Drevný olej, Talový olej, Tvrdý olej pure solid, Tvrdý olej s voskom pure solid

ODU4N